سیم بکسل چیست؟

سیم بکسل چیست؟

سیم بکسل یک نوع سیم است که از چندین رشته کوچک تشکیل شده است. این سیم دارای ویژگی های مختلفی است که با توجه به جنس، بافت، پیچ، مغزی و ساختار آن می تواند تغییر کند و در زمینه های مختلفی مانند الکترونیک، تلفن، رادیو، تلویزیون، صنعت، پزشکی و غیره کاربرد داشته باشد. در این مقاله به بررسی تعریف، اجزا، انواع و کاربردهای این وسیله کاربردی می پردازیم.

طناب بکسل یا طناب فولادی وسیله ای است که برای جابجایی و انتقال بارهای سنگین در صنایع، کارگاه‌ها، بنادر و غیره استفاده می شود. این کالا اجزای مختلفی دارد که هر کدام نیاز به نگهداری و بازرسی دارند. طناب بکسل دارای استحکام و انعطاف پذیری بالایی است و توانایی این را دارد که فشارهای نقاط عطف را متحمل شود.

اجزای تشکیل دهنده سیم بکسل

این سیم از چهار جزء اصلی تشکیل شده است:

سیم: سیم ها کوچکترین جزء هستند و رشته های منفرد را تشکیل می دهند. آنها از مواد فلزی مختلفی مانند فولاد، آهن، فولاد ضد زنگ، مونل و برنز ساخته می شوند.

رشته: رشته ها دارای سیم های متعدد هستند که با الگویی مارپیچ حول یک مغزی قرار می گیرند. تعداد و قطر سیم ها در هر رشته می تواند متفاوت باشد.

مغزی: مغزی قسمت مرکزی است که نقش پشتیبانی و انتقال نیرو را دارد. مغزی می تواند از فلز یا فیبر باشد. مغزی فلزی معمولاً از یک رشته سیم کوچکتر تشکیل شده که جنس آن پنبه، الیاف مصنوعی یا چوب است.

انواع پیچ سیم بکسل

 

انتخاب پیچ سیم مناسب به میزان کاربرد، مقاومت، انعطاف پذیری و هدایت موردنیاز شما بستگی دارد. برخی از انواع پیچ سیم عبارتند از:
پیچ راست
پیچ چپ
پیچ مارپیچ

انواع بافت سیم بکسل

طناب بکسل می تواند از انواع مختلفی از بافت ها تشکیل شود.. برخی از انواع بافت سیم عبارتند از:
بافت ساده
بافت حلزونی
بافت زنجیری

انواع مغزی سیم بکسل

در ادامه چند مورد از مغزی های سیم را مشاهده میکنید:
مغزی تک رشته
مغزی چند رشته
مغزی مرکب

انواع ساختار سیم بکسل

برخی از انواع ساختار این سیم عبارتند از:

ساختار تک سیم

ساختار تک سیم یک نوع ساختار است که در آن سیم شامل یک مغزی تک رشته و یک محافظ میشود. ساختار تک سیم مقاومت کم، انعطاف پذیری زیاد و هدایت بالا را دارد. این سیم می تواند برای کاربردهایی مانند سیم های صوتی و تصویری که نیاز به انعطاف پذیری و هدایت بالا دارند، مناسب باشد.

ساختار چند سیم

ساختار چند سیم ساختاری است که در آن سیم شامل چندین مغزی چند رشته و یک محافظ میشود. ساختار چند سیم نسبت به ساختار تک سیم مقاومت بیشتر، انعطاف پذیری کمتر و هدایت مشابه با ساختار تک سیم دارد. این سیم می تواند برای کاربردهایی که نیاز به مقاومت و هدایت متوسط دارند، مانند سیم های برق و الکترومغناطیس، مناسب باشد.

ساختار مارپیچ

ساختار مارپیچ نوعی ساختار است که در آن سیم یک مغزی مارپیچ و یک پوشش محافظ دارد. ساختار مارپیچ دارای مقاومت متوسط بوده و می تواند برای کاربردهایی که نیاز به انعطاف پذیری و هدایت متوسط دارند، مانند سیم های تلفن و صوتی مناسب باشد.

ساختار مرکب

ساختار مرکب که در آن سیم از ترکیبی از مغزی ها و پوشش های مختلف ساخته میشود. ساختار مرکب مقاومت، انعطاف پذیری و هدایت متغیر بسته به جنس و بافت مغزی ها و پوشش ها استفاده شده در آن دارد. ساختار مرکب می تواند برای کاربردهایی که نیاز به ویژگی های خاص دارند مانند سیم های حسگر و اندازه گیری مناسب باشد.

انواع جنس های سیم بکسل

برخی از جنس های رایج این سیم عبارتند از:
مس
آلومینیوم
نیکل
طلا

کاربرد های سیم بکسل

این وسیله در زمینه های مختلفی کاربرد دارد. برخی از کاربردهای آن عبارتند از:

الکترونیک: برای انتقال جریان الکتریکی و سیگنال های الکترونیکی در مدارها و دستگاه مانند کامپیوتر، تلویزیون، رادیو و غیره استفاده می شود. برای این کاربرد باید سیم شما دارای هدایت بالا و مقاومت کم باشد.

تلفن: برای انتقال صدا و داده در خطوط تلفن و اینترنت کاربرد دارد و در این صورت سیم باید دارای انعطاف پذیری و هدایت متوسط باشد.

رادیو: برای انتقال امواج رادیویی در آنتن ها و دستگاه های رادیویی مناسب است و برای این کاربرد باید هدایت بالا و مقاومت در برابر اختلالات الکترومغناطیسی داشته باشد.

تلویزیون: برای انتقال تصویر و صدا در کابل ها و دستگاه های تلویزیونی مورد استفاده قرار می گیرد. برای این کار سیم شما باید بتواند هدایت بالا و مقاومت در برابر اختلالات الکترومغناطیسی را پوشش دهد.

صنعت: برای انتقال بارهای سنگین در صنایع مختلف مانند فولاد، سیمان، نفت و گاز، معدن و غیره استفاده می شود. برای این کاربرد سیم موردنظر باید دارای مقاومت بالا و انعطاف پذیری کم باشد.

موارد تاثیر گذار در قیمت سیم بکسل

قیمت این کالا می تواند تحت تاثیر چندین عامل قرار بگیرد. برخی از موارد تاثیر گذار در قیمت طناب بکسل عبارتند از:
جنس
بافت
پوشش
ساختار
عرضه و تقاضا

خلاصه و نتیجه گیری

سیم بکسل یک نوع سیم است که از چندین رشته کوچک تشکیل شده است. این سیم دارای کاربرد ها و ویژگی های مختلفی بوده که با توجه به جنس، بافت، پیچ، مغزی و ساختار آن می تواند تغییر کند. طناب بکسل در زمینه های مختلفی میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.